Історична довідка

Сторожинецька районна централізована бібліотечна система створена у 1978 році.

Міська масова бібліотека м.Сторожинець до 1948 року займала 2 невеликі кімнати по вул.Леніна,12. З 1948 року переведена на 1-й поверх приміщення міської ради, завідувачем якої був Тарнавський Володимир Іванович. За освітою – вчитель.
Районна бібліотека знаходилась у с.Міжріччя (завідувач Перевозчикова Рімма Георгіївна), а у 1948 році відбулось скорочення та реорганізація бібліотек. Таким чином райбібліотеку с.Міжріччя переведено у сільську, а міську масову м.Сторожинець – у районну бібліотеку.
У більшості сіл району на цей час діяли хати-читальні та клубні бібліотеки, з фондом до 1000 тисячі книг, а в тих бібліотеках, де кількість книг перевищувала 1000 тис.створювались самостійні бібліотеки (с.Ст.Бросківці, Ст.Жадова, с.В.Кучурів).
З 1948 по 1949р.р. зав.райбібліотекою працювала Хорошилова Анна Михайлівна, а з 1949 р. по 1965 р. Зіберова Віра Олександрівна.
Першим спеціалістом з вищою бібліотечною освітою (Харківський інститут культури, стаціонарне відділення), який очолив районну бібліотеку був Дробот Станіслав Юрійович (1965 – 1974р.р). На цей період районна бібліотека обслуговувала у середьому 3000 тис.читачів за рік, бібліотечний фонд нараховував 60.000 тис.примірників. Майже усі періодичні видання, які були на той час, отримувала районна бібліотека.
Комплектування бібліотек проводилось за тематичними планами видавництв, щорічно надходило до бібліотеки 2 – 3 тис.нової літератури.
У 1978 році бібліотеки району об’єднані у централізовану бібліотечну систему. Директором працювала Мясковецька Тетяна Миронівна. У систему ввійшло 56 бібліотек, бібліотечний фонд складав 484.608 примірників, читачів – 59.692 тис., книговидача становила 1.103.000 примірників книг. Створено нові відділи, введено нові посади. Виділялись кошти на комплектування, придбання технічних засобів, меблів, на ремонт приміщень. Придбано бібліотеку – автомобіль та організовано нестаціонарне обслуговування на зупинках бібліобуса, у пунктах видачі, пересувних бібліотеках. Налагоджено внутрісистемний книгообмін, обслуговування через МБА.
З 1979р. по 1982р. ЦБС очолювала Грендей Олена Григорівна, з 1983 р. – Ковбан Тетяна Іларіївна, заслужений працівник культури України (2001р.). А з 2014 р. ЦБС очолює Лугина Іванна Георгіївна.
У 1995 році центральну районну бібліотеку переведено у нове приміщення. Закуплено нові меблі, бібліотечне обладнання за рахунок спонсорів та меценатів. З квітня 1998 року центральну бібліотечну систему включено до Єдиного державного реєстру, затверджено Статут як розгалуженої мережі бібліотек – філій масового універсального профілю. Але різко зменшилось фінансування закладів культури, зокрема бібліотек. Це зумовило скорочення 9-ти філій, 35 технічних працівників, більшість бібліотекарів переведено на 0,75, 0,5 та 0,25 ставки. З 2001 року повні ставки відновлено, але кількість бібліотек та працівників залишилось на рівні 1995 року.
Працівники ЦБС зуміли зберегти бібліотечний фонд. Дещо зменшилась кількість читачів, але книгозбірні продовжували обслуговувати користувачів, задовольняти їх читацькі запити, використовуючи ЄКФ, впроваджуючи надання платних послуг, залучаючи спонсорів та проведення акцій «Подаруй книгу бібліотеці».
З 2004 року відновлено виділення коштів на придбання книг з районного бюджету, покращилась передплата як для районних, так і для сільських бібліотек, налагоджено інформацію про діяльність місцевого самоврядування через інформаційні центри.

Сьогодні бібліотечна мережа нараховує 45 бібліотек: центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, 43 бібліотек-філій, 5 пересувних бібліотек, 2 бригадні абонементи, бібліотечний пункт та 9 Інтернет-центрів та Інтернет-центр для людей з обмеженнями.

Книжковий фонд по ЦБС складає 523 тис. прим., з них видання українською мовою – 244,9 тис. прим.; 140 назв періодичних видань. Щороку обслуговує 34,5 тис. читачів, в т.ч. 14 400 дітей та 6 464 читачів юнацького віку; книговидача складає 633 тис. прим.

У бібліотеках району функціонує 12 кімнат юного читача, юнацька кафедра в ЦРБ, 37 читацьких об’єднань за інтересами. Визначені 30 груп юного читача та 42 групи юнацького віку.

У районі існує 8 сіл з румуномовним населенням, яке обслуговують 12 бібліотек – 8 347 читачів. Книжковий фонд на румунській мові – 32,3 тис. прим.

Бібліотеки-центри народознавства і краєзнавства: сс. Костинці, Великий Кучурів, Чудей.

Бібліотека – клуб польської громади: с. Нижні Петрівці-Аршиця.

Бібліотеки – центри дозвілля молоді: с. Банилів Підгірний, Михальча, смт Красноїльськ.

Бібліотека – центр екологічного виховання: с. Кам’яна.

Бібліотека – центр бібліотечно-бібліографічного обслуговування: с. Череш.